sobota, 20 grudnia 2014

[Natural living] Spokojnie

Z przerażeniem patrzę na świąteczną panikę. Bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów, później szybko do domu umyć okna, zrobić pranie, w szafach porządek, na szafach, za szafami i pod. Ogromne zakupy, żeby było z czego przygotować 12 potraw, później spędzanie nocy w kuchni, bo kiedy to wszystko ugotować? Jeszcze tyle rzeczy do zrobienia przed świętami, a tak mało czasu zostało... SPOKOJNIE!


Zapominamy o co w tych świętach się rozchodzi. Dlaczego się tak staramy i szykujemy wspaniałe kolacje wigilijne. Wiem, że nie każdy obchodzi święta z powodów religijnych, ale również osoby niewierzące mogą znaleźć tu coś głębszego niż tylko komercję. Dla mnie święta to spotkanie. Z samym sobą i z najbliższymi.

Spokojnie...
mieszkanie nie musi być wypolerowane
prezenty nie muszą być kupione
potraw nie musi być 12
choinka nie musi być ozdobiona

Z roku na rok coraz bardziej dostrzegam magię Świąt. Ale nie tą z reklam coca-coli czy z centrum handlowego. I mimo, że chcę żeby w domu było czysto, żeby pachniało piernikiem i żeby było dobre jedzenie. Mimo, że uwielbiam kupować prezenty i obdarowywać najbliższych. Mimo, że ogromną frajdę sprawia mi pakowanie prezentów i włączenie lampek na choince, to nie biorę udziału w tym wyścigu po sklepach (prezenty kupiliśmy wcześniej i dobrze je rozplanowaliśmy). Gotuję, bo lubię, sprzątam dla siebie. Nie dlatego, że na Święta wypada. 

Przede wszystkim nie zapominam, co w tych dniach jest najważniejsze... spotkanie, refleksja, odpoczynek i obdarowywanie innych miłością.

14 komentarzy:

 1. Słuszne podejście :)
  Ja też prezenty mam już dawno - w czasie przedświątecznym normalnie boję się do sklepów chodzić :D zamiast świątecznej magii i miłości do bliźniego otacza mnie w nich agresja, tłok a często też zwykłe chamstwo i wulgarność.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przerażeniem patrzę na ten szaleńczy bieg po wszystko. Ludzie oszaleli. Na szczęście osięgnęłąm w życiu juz tyle spokoju, że nie muszę. Coś tam chcę, ale nie jest to 12 potraw i mieszkanie na błysk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba tak pokochałam tę magię świąt z reklamy coca-coli, że próbuję przenieść ją do swojego domu:) Czasami nawet się udaje, chociaż wiadomo, że najważniejsze jest ciepło rodzinne! :) Już teraz życzę Ci Wesołych Świąt! :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkowicie zgadzam się z tym co napisałaś. Ludzie rzeczywiście poszaleli. Patrzę na te wypełnione po brzegi wózki w supermarkecie i zastanawiam się ile z tego znajdzie się po Świętach na śmietnikach. A przecież można skromniej i rozsądniej. Przecież Święta to nie tylko jedzenie i picie. Ludzie chyba naprawdę zapominają o co w tych Świętach chodzi. Podobnie jest ze Świętami Wielkanocnymi, o Pierwszej Komunii Świętej dzieci nie wspominając.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz rację. Niestety nie jest tak tylko z tymi Świętami, ale z większością innych okazji. Zbyt dużo wszystkiego kupujemy, zwracamy uwagę głównie na otoczkę, a nie na to co jest najważniejsze.

   Usuń
 5. Z jednej strony masz racje, ale te pożadki i bieganina maja też swój urok, cały dom czysty, pachnie pysznym jedzeniem, pod choinka prezenty dla bliskich, a to wszystko wymaga sporo pracy. Chodz bez przesady oczywiście. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nie można popadać w przesadę. Jak napisałam sama lubię mieć czysty dom, lubię gotować i obdarowywać bliskich prezentami. Ale trzeba do Świąt podchodzić ze spokojem, a nie biegać w szaleńczej gonitwie po sklepach na ostatnią chwilę i nie zapominać o tym co najważniejsze. :)

   Usuń
 6. Zawsze staram sie spokojnie podchodzić do Świąt... staram sie celebrować te piękne chwile... i nie liczą sie prezenty, liczy się towarzystwo:) Kochana, życzę ci pełnych miłości, radości, spokoju Świat Bożego Narodzenia!
  uściski ogromne

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam w domu choinki, więc z magii świąt obecnie został mi tylko stroik. Ani go nie ma gdzie schować, ani wyrzucić, bo szkoda... Zostawię go chyba do przyszłego roku, żeby pamiętać, że nie wolno się tak dawać owczemu pędowi :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D Ja też nie mam choinki, bo nie mam na nią miejsca, a chętnie naturalne drzewko bym u siebie postawiła, bo uwielbiam ten zapach. :)

   Usuń
 8. Heh, magia świąt z reklam coca-coli, dobre...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla niektórych tak jest. Niestety za bardzo przesiąknęliśmy komercją...

   Usuń
 9. Nie zawsze pamiętam o porządku w całym domu, ale potraw zawsze jest minimum 12. ;]

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładna choineczka ^^ Szczęśliwego nowego roku :)
  Obserwuję noworocznie :)

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw po sobie ślad. Nic bardziej nie motywuje do pisania niż komentarze. :)